Dag 4 – Det lilla lugna.

Inte bara jag som slappat idag.

Planen var att hänga nere på Talluden idag men vi vågade inte riktigt ta oss iväg då himlen inte var att lita på. Ena stunden blå, andra mörk. Regnet dröjde men när det väl började ösa var det efterlängtat, då kändes det liksom ok att vi bara hängde hemma idag. Tog det lilla lugna. Hängde på altanen, tittade lite på teve. Sånt.

På eftermiddagen åkte jag och Malte till Coopen i centrum för att beställa en tårta till helgen. Malte hade skrivit ut en bild från nätet föreställande Lloyd från Lego Ninjago. Till vår stora besvikelse var vi för sena med en motivtårta, beställningen måste komma in hela sju dagar i förväg. Coopen beställer tydligen sina tårtor från annat bageri numera då bageriet har stängt. Allt är bake-off. Det smärtar ett gammalt Coop-hjärta som mitt faktiskt, åtta år i tårtkiosken har tydligen satt sina spår. 

Malte blev lite besviken så jag fick köpa hans lycka genom att fika med honom på glassfiket. En stooor mugg med varm choklad, vispad grädde, chokladsås och marshmallows. Jag ”slog vad” med honom om att han aldrig skulle orka få i sig hela och till bådas förtret vann jag då jag lyckades välta muggen! Som tur var var det inte mycket choklad kvar men ändå, vi blev båda väldigt förvånade. Det här är en sån sak som Malte hade kunnat bli hur sur som helst för, men när han såg hur himla paff jag blev så brast han som tur var ut i gapskratt 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *