Sista innan helgen

Vi ska snart iväg till Sofia, jag bara väntar på att Malte ska vakna från sin förmiddagslur. Han hade en jobbig natt stackarn.

För första gången i sitt sju månader långa liv så har pojken blivit snorig. Inte så att det rinner, inte ens i närheten, utan bara som att det sitter två stora snorbobbar där längst in som försvårar det för honom att andas. I övrigt är han som vanligt så han är inte sjuk, bara snorig helt enkelt.

Själv vaknade jag med ordentlig nackspärr på vänster sida, Maltesidan. Jag måste ha legat konstigt när jag har försökt söva om honom typ sju gånger. Morgonträningen uteblev därför, dessutom ville jag inte väcka Malte som äntligen hade somnat om utan snor i näsan. Om det nackonda försvinner tills ikväll går jag ner då och tränar, det ska ju ändå bara tittas på OS här hemma.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *