Vi är på väg

Malte har ätit dåligt den senaste tiden. Några munsbitar blir det sen vill han inte ha mer. Sen dricker han sig mätt på vatten. Han älskar vatten! Nu har det dock lossnat. Helt plötsligt har han insett att man kan ta besticken till hjälp för att få in maten in i munnen, och det är ju faktiskt mycket roligare än att vifta dem i luften eller banka dem i tallriken. För att sammanfatta det hela så är hans mamma mycket nöjd.

4 svar på ”Vi är på väg

  1. Välkommen in i kladdsamhället! 😉
    Fast vad skönt det är att faktiskt hinna äta själv också när den lilla är upptagen med sitt!

  2. Äta ifred har jag fått göra länge då Malte har vägrat att bli matad länge nu. Han har ätit med fingrarna men nu har han tydligen tröttnat på det också!

  3. Det gör vi med! Kan tyvärr inte ta åt mig av komplimangen då det var de gamla ägarna som hade grym smak när de renoverade.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *